Plastyka Sport Muzyka Film Nauka Wolontariat Taniec Nauka Teatr Plastyka Sport Fotografia
WYSTAWA "JESIENNE INSPIRACJE"


O, tak, jesień to nie tylko zimno, pochmurne niebo z siąpiącą mżawką czy ciemniejsze i krótsze dni - bo jeśli spojrzeć wrażliwym okiem Artysty - jest to również czas gdy przyroda ukazuje nam wspaniałe kolory i fascynujące formy dzieł natury.

Aby się o tym przekonać - zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy prac plastycznych na parterze PM w galerii CAFE, gdzie zawisły pełne intensywnych kolorów prace z archiwum dwóch pracowni plastycznych - Studia Dekoracji i Sztuki Użytkowej. 

 

Na wystawie JESIENNE INSPIRACJE możemy zobaczyć wybrane prace dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych uczęszczających na zajęcia plastyczne prowadzone przez p. Magdalenę Wojtyniak-Sacharz. Wśród prac możemy obejrzeć nie tylko rysunki pastelami ale również rysunki zbliżone do efektu grafiki - wydrapywane z warstwy pasteli przykrytych czarną farbą - czyli tzw. ryt w tłustych pastelach zwany popularnie wydrapywanką. Warto też zwrócić uwagę na kompozycje wykonane w technice kolażu czyli łączenia różnych faktur papierów - nawet z efektem 3D polegającym na takim naklejeniu detali aby uzyskać efekt wypukłości papieru..

 

Jak dowiedzieliśmy od Pani Magdaleny - co roku temat jesieni - jej niezwykłych kolorów, darów lasu i ogrodów, piękno form liści różnych gatunków drzew staje się  istną kopalnią pomysłów na prace rysunkowe, malarskie i eksperymentalne w naszych pracowniach plastycznych - pudła eksponatów w pracowniach zapełniają się świeżo zebranymi liśćmi, szyszkami, kasztanami, żołędziami, czasem ktoś przyniesie z działki wielką dynię - i powstają prace z wyobraźni o jesiennych straganach, parkach, lasach lub z obserwacji starannie ułożonych kompozycji z eksponatów. Młodsi uczestnicy uwielbiają też malować gipsowe odlewy miniaturowych owoców, warzyw, grzybów i leśnych zwierząt, starsi odkrywają możliwości malowania, ozdabiania bezpośrednio na świeżych liściach jak na papierze, czy tworzenia papierowych witraży z motywem liścia. Prezentujemy tu również zdjęcie takich prac z aktualnej wystawy z zajęć prowadzonych przez p. Magdalenę w gablocie przy pracowni na II p. placówki. 

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania !